Abonare alerta locuri noi de munca

Conecteaza-te rapid cu Facebook sau Google

Salveaza Job

Sau continua cu adresa de email

Or your alerts
S

Economist - SSC Finance

Companie Verificata

Adaugat: 1 săptămână în urmă

Aplica pe
Companie:
SAINT GOBAIN GLASS ROMANIA SRL
Descriere:

Candidatul ideal

EDUCAȚIE ŞI EXPERIENȚĂ:

  • studii superioare economice cu înclinare pronunțată spre lumea aplicațiilor - software;
  • experiența de 1-3 ani în cunoaşterea legislaţiei contabile fiscale constituie avantaj;
  • abilităţi de lucru cu sisteme contabile şi în mediul de lucru digital;
  • orientare spre rezultat, proactivitate, mentalitate de creștere şi dezvoltare;
  • foarte bune abilităţi analitice de corelare a datelor şi lucru cu termene limită;
  • abilitatea de a lucra atât independent, cât și în echipă;
  • deschidere către nou şi provocări specifice domeniului;
  • abilitatea de a lucra într-un mediu multicultural;
  • limba engleză la nivel mediu;
  • bună stăpânire a instrumentelor Office 365 (Excel, PowerPoint, Outlook, dar și MS Teams și suita de instrumente specifice colaborării online);
  • adaptabilitate flexibilă și uşoară la mediul de lucru digital.

Descrierea jobului

Poziția este deschisă pentru perioadă determinată, în cadrul departamentului SSC Finance România din Saint-Gobain Glass. Ocupantul acestui post își va desfășura activitatea în fabrica din Călăraşi, în subordinea directă a Managerului de proces.

RESPONSABILITĂȚI PRINCIPALE:

  • verificarea documentelor suport şi asigurarea că sunt respectate procedurile şi legislaţia în vigoare;
  • înregistrarea diverselor operaţiuni legate de contabilitate clienţi (emitere facturi de avans şi recharge) sau/şi a operaţiunilor de cash management (operaţiuni şi monitorizare conturi bancare);
  • întocmirea şi înregistrarea diverselor documente contabile şi alocarea extraselor de cont şi implicit a încasărilor de la clienţi, administrarea şi înregistrarea instrumentelor de debit primite de la clienţi;
  • verificarea şi urmărirea rulajelor şi soldurilor lunare din balanţa contabilă la nivel de proces clienţi/conturi bancare;
  • pregătirea reconcilierilor lunare (efectuare clearing, monitorizare ageing şi analizã, confirmări de sold) şi a diferitelor raportări statistice;
  • participarea la procesul de audit conform cerinţelor Grupului şi ale legislaţiei în vigoare;
  • asigurarea suportului contabil pentru colegi şi celelalte departamente din firmă şi pentru partenerii cu care aceasta are relaţii contractuale;
  • asigurarea comunicării cu celelalte departamente din Saint-Gobain referitoare la situaţiile contabile şi fiscale intervenite la analiza documentelor prin consultare cu echipa de GL-Taxe;
  • participarea la operaţiuni legate de reconciliere, arhivare şi închidere de lună;
  • participarea la implementarea/menţinerea/îmbunătățirea controalelor şi a procedurilor interne;
  • participarea la diferite proiecte de transformare digitală în cadrul proceselor SSC Finance România.

BENEFICII OFERITE

  • Asigurare privată de sănătate, cu posibilitatea includerii membrilor familiei
  • Asigurare de viață, în funcție de politicile fiecărei companii în parte
  • Posibilitatea de a cumpăra acțiuni Saint-Gobain (Planul de Economii al Grupului)
  • Posibilitatea achiziționării produselor Saint-Gobain în condiții avantajoase
  • Indemnizație de transport sau decont combustibil, după caz
  • Sprijin relocare, după caz
  • Tichete de masă
  • Indemnizație de concediu, în funcție de politicile de acordare
  • Bonusuri trimestriale, anuale sau cu ocazia unor evenimente, în funcție de profilul postului ocupat
  • Zile de concediu în plus, în funcție de vechimea în companie
  • Alte beneficii, acordate în funcție de politicile de acordare de bonusuri ale fiecărei companii în parte
  • Sprijin în formarea profesională
  • Cursuri pentru dezvoltarea carierei (ex. Universitatea Saint-Gobain, platforma de training online etc.).

ETAPE ALE PROCESULUI DE RECRUTARE

  • Răspuns pe email sau telefon în cel mult o săptămână de la data candidaturii către candidatii care corespund profilului publicat.
  • Interviu cu recrutorul din Resurse Umane și/sau managerul operațional, pe Teams sau față în față.
  • Al doilea interviu, dacă este cazul.
  • Răspuns candidatură recrutare după finalizarea procesului de selecție.

Sfaturi de siguranta

  • Nu trimiteti niciodata BANI in avans sau acte de identitate pentru aplicarea la un loc de munca. Nu trimiteti bani in avans pentru promisiuni de angajare sau alte oferte similare.
  • Daca aveti impresia ca acest anunt nu este real, va rugam sa il raportati apasand butonul "Raporteaza Job"
Raporteaza Job

This action will pause all job alerts. Are you sure?

Cancel Proceed
Numele anuntului: Economist - SSC Finance
Autentificare si aplica acum: Utilizati email si parola pentru a va autentifica:
Raporteaza

Fii informat

Aboneaza-te la newsletter-ul nostru si primeste cele mai recente oferte de munca si informatii despre cariera direct in inbox-ul tau.

Securitatea datelor dumneavoastra este importanta pentru noi. Citeste Politica de confidentialitate.

Raporteaza o problema

B-dul Dimitrie Pompeiu Nr. 9 - 9A, Iride Business Park, Bucuresti