Abonare alerta locuri noi de munca

Conecteaza-te rapid cu Facebook sau Google

Salveaza Job

Sau continua cu adresa de email

Or your alerts
B

Expert consultant în cadrul Grupului gestiunea numerarului, Direcția operațiuni cu numerar

Adaugat: 2 săptămâni în urmă

Aplicare Externa

Acest anunt este cu aplicare externa. Cand dati click pe Aplicare Externa veti fi redirectionat pe un alt site pentru a aplica.

Companie:
Banca Naţională a Moldovei
Functia Jobului:
Functionari Publici
Locatie & Tipul Jobului:
Republica Moldova | Program Full Time
Descriere:

Scopul general al postului activității direcției:

  • Asigurarea unui mediu eficient și legal de realizare a activității de planificare, elaborare și executare a Planului anual de achiziții al DON, realizarea atribuțiilor sale în domeniul achizițiilor publice, gestiuniiriscurilor operaționale pe procesele secției, implementării planului strategic prin participare în proiecte.

Cerințe minime:

  • Studii superioare în domeniul economic-financiar sau management.
  • Experiență de muncă în domeniul economic, bancar sau achiziții publice de minimum 3 ani.
  • Cunoștințe de bază ce țin de legislația în domeniul bancar, în special a cadrului normativ privind operațiunile cu numerar, precum și în domeniul achizițiilor publice.
  • Experiență în elaborarea și expertiza actelor normative interne.
  • Cunoștințe de operare a programelor computerizate:  Word, Excel, Power Point. Cunoștințe de navigare și căutare a informației în rețeaua internet.
  • Competențe lingvistice: cunoașterea limbii române la nivel avansat.

Competențe comportamentale:

  • Integritate, responsabilitate, profesionalism, lucru în echipă, orientare către rezultate, credibilitate, capacitate de analiză și sinteză, promptitudine și eficiență în efectuarea lucrărilor, perseverență, învățare și dezvoltare continuă;

Abilități și atitudini:

  • Organizatorice, de planificare, gândire analitică; putere de convingere capacitate de a expune clar și concis, scris și verbal: constatările, concluziile și recomandările (fixarea exactă și calitativă a informației), capacitate de sinteză.

Cerinţe suplimentare ce vor constitui un avantaj:

  • Cunoștințe și abilități de realizare a proiectelor.
  • Cunoașterea limbii engleze cel puțin A2 - Nivelul elementar (Cuvinte cheie: descrieri, conversații de bază).
  • Cunoașterea legislației naționale și a actelor normative în vigoare ale BNM ce țin de domeniul operațiunilor cu numerar.
  • Abilități avansate de creare a prezentărilor grafice asistate de calculator (de ex. PowerPoint, Excel).

Principalele atribuții:

  • Participarea în procesul de elaborare, coordonare și aprobare a Planului provizoriu de achiziții/Planului anual de achiziții, Devizului de cheltuieli și alocațiilor pentru investiții ale BNM și organizarea procedurilor de achiziții publice pe aria de activitate a Secției.
  • Identificarea și gestionarea riscurilor operaționale specifice activității Secției. Evaluarea și raportarea anuală a riscurilor operaționale aferente proceselor de activitate.
  • Participare activă la dezvoltarea cadrului normativ și metodologic aferent proceselor de activitate ale direcției/secției, conform metodologiilor internaționale și bunelor practici în domeniu.
  • Organizarea și participarea în cadrul procesului de inventariere a numerarului şi a altor valori din cadrul compartimentului casierie.
  • Participarea la elaborarea şi analiza documentelor, scrisorilor, notelor ce țin de activitatea Secției.
  • Identificarea și gestiunea (prin planificare, solicitare, monitorizare și evaluare a rezultatelor) misiunilor de asistență tehnică externă pe aria de activitate a secției.
  • Participarea la elaborarea şi realizarea acţiunilor privind adaptarea şi dezvoltarea sistemului informaţional de gestiune și evidenţă a numerarului și a altor valori în cadrul secției.
  • Elaborarea și analiza altor date ce țin de activitatea direcției/secției.
  • Alte activități aferente derulării operațiunilor cu numerar.

Beneficiile oferite de BNM:

  • Experiență profesională într-o bancă centrală
  • Oportunități extinse de dezvoltare profesională și personală
  • Mediu de muncă modern și prietenos
  • Flexibilitate în programul de muncă
  • Pachet salarial competitiv
  • Atmosferă dinamică într-o echipă de profesioniști.

Termen-limită:

  • 7 octombrie 2024.

Pentru participarea la concurs, completaţi formularul CV-ului online sau puteţi expedia CV-ul dvs. pe adresa [email protected] sau depuneţi CV-ul in format fizic la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chişinău, cu specificarea postului dorit. Pentru detalii ne puteţi contacta la numărul de telefon 022- 822-158, 022 822143 sau 022- 822-245.

Vor fi contactate prin e-mail doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.

Recomandăm insistent să consultați bibliografia de mai jos înainte de a fi invitat la concurs.

Bibliografie recomandată:

  • Legea cu privire la Banca Națională a Moldovei nr.548-XIII din 21.07.1995;
  • Legea privind activitatea băncilor nr.202 din 06.10.2017;
  • Legea privind achizițiile publice nr. 131 din 03.07.2015;
  • Regulamentul cu privire la operațiunile cu numerar în băncile din Republica Moldova.
  • Planul strategic al Băncii Naționale a Moldovei „BNM - 2025”.

Sfaturi de siguranta

  • Nu trimiteti niciodata BANI in avans sau acte de identitate pentru aplicarea la un loc de munca. Nu trimiteti bani in avans pentru promisiuni de angajare sau alte oferte similare.
  • Daca aveti impresia ca acest anunt nu este real, va rugam sa il raportati apasand butonul "Raporteaza Job"
Raporteaza Job

This action will pause all job alerts. Are you sure?

Cancel Proceed
Numele anuntului: Expert consultant în cadrul Grupului gestiunea numerarului, Direcția operațiuni cu numerar
Autentificare si aplica acum: Utilizati email si parola pentru a va autentifica:
Raporteaza

Fii informat

Aboneaza-te la newsletter-ul nostru si primeste cele mai recente oferte de munca si informatii despre cariera direct in inbox-ul tau.

Securitatea datelor dumneavoastra este importanta pentru noi. Citeste Politica de confidentialitate.

Raporteaza o problema

B-dul Dimitrie Pompeiu Nr. 9 - 9A, Iride Business Park, Bucuresti